OCIEPLENIA BUDYNKÓW
IZOLACJE DACHOWE
DOCIEPLANIE PODDASZY
TERMOIZOLACJA
IZOLACJA AKUSTYCZNA
PIANA POLIURETANOWA

USŁUGI REMONTOWE

Pianka poliuretanowa:

Termoizolacja dla wtajemniczonych ?

Jeśli spytać napotkanego budowlańca (wiem, bo pytaliśmy), czym należy izolować, to odpowie "styropian lub wełna".

Pianka poliuretanowa jest w Polsce prawie zupełnie nieznana, a w budownictwie, mam wrażenie, stanowiąca technologię "kosmiczną". Tak można by sądzić po reakcjach naszych rozmówców. Po ekscytacji rozmową o piance poliuretanowej następuje zwykle rozmowa ze znajomym i... człowiek wraca "wyprostowany". Wiadomo: STYROPIAN ALBO WEŁNA !!! I BASTA.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat nowych alternatyw w technice ociepleń.

Jak zbudować energooszczędny dom ?

Koszty, możliwości, zyski

Każdy dom powinien być wygodny, ładny i ekonomiczny. A jeszcze lepiej, gdy – oprócz wymienionych zalet – zapewnia mieszkańcom przyjazny i zdrowy mikroklimat, jest bezpieczny oraz trwały, a zamiast niepotrzebnych wydatków gwarantuje oszczędności.

Warto więc zastanowić się nad energooszczędnością i dobrym ociepleniem domu – to od niego w znacznym stopniu zależą bowiem koszty eksploatacji – a dokładniej, decydujące o ich wysokości koszty ogrzewania.


Termorenowacja

Encyklopedia nowoczesnych izolacji.

Minęło siedemdziesiąt lat od wynalezienia poliuretanów. W porównaniu z innymi tworzywami, nie mają więc zbyt długiej historii. Poliuretany nie należą też do tworzyw masowych. Udział tworzyw poliuretanowych w ogólnej produkcji tworzyw sztucznych wynosi około 5%. Pomimo tego tworzywa poliuretanowe należą do tych materiałów, które w istotny sposób zmieniły jakość życia ludzkości. W stosunkowo krótkim czasie pojawiły się we wszystkich dziedzinach działalności człowieka, z powodzeniem zastępując deficytowe materiały naturalne, a nawet przewyższając je wieloma właściwościami użytkowymi.

Natryskowe pianki poliuretanowe

Podstawowe informacje

Pianka poliuretanowa jest zarówno materiałem termoizolacyjnym, jak również stanowi izolację akustyczną. Nanosi się ją metodą bezpośredniego natrysku na dowolne powierzchnie (blacha, dachówka, deskowanie, płyty drewnopochodne, styropian, papa, stal).

Natryśnięta pianka poliuretanowa natychmiast pęcznieje i utwardza się ściśle przylegając do podłoża i wchodząc we wszystkie szczeliny, przy tym nie ulega zjawisku osuwania się (filcowania). Dodatkowo wzmacnia sztywność konstrukcji szkieletowej i stanowi wygłuszenie. Pianka PUR ma dużą ilość zamkniętych komórek, co  oznacza, że nie nasiąka wodą i stanowi świetną izolację cieplną.

Przykład wyznaczania współczynnika przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła to bardzo ważny parametr przegród budowlanych - na jego podstawie można określić straty cieplne dla danej przegrody. Wartość współczynnika zależy od rodzaju i grubości materiału, z którego wykonane są ściany, ale także od charakteru przegrody. W artykule zajmiemy się ścianą zewnętrzną nie stykającą się z gruntem.

Aby wyznaczyć  współczynnik przenikania ciepła, trzeba znać współczynniki przewodności cieplnej dla materiałów tworzących ścianę oraz dla warstw ocieplających, a także grubości poszczególnych warstw. Współczynnik przewodności cieplnej jest oznaczony jako λ (lambda), a jego jednostką jest W/(m²K).

Natrysk Pianki poliuretanowej spełnia funkcję izolacji termicznej , hydroizolacji lub z powodzeniem może stanowić pokrycie. W związku z tym, iż materiał ten jest wyjątkowo lekki nie obciąża konstrukcji budowlanej. W wielu przypadkach można dokonać pokrycia już istniejącego poszycia i wyeliminować problemy z utylizacją odpadów budowlanych, co ma związek ze znacznym obniżeniem kosztów oraz ze skróceniem czasu wykonania robót budowlanych.

Pianka poliuretanowa powstaje w wyniku połączenia dwóch składników jakimi są poliol (żywica) i izocyjanian (utwardzacz). Połączone komponenty, pod wpływem ciśnienia wytworzonego w reaktorze natryskowym, tworzą pianę poliuretanową zwaną również pianą PUR. Piana jest aplikowana na izolowane elementy i tworzy powłokę izolującą. W momencie zmieszania składników następuje gwałtowny przyrost objętości powstającej powłoki, efektem czego jest idealne wypełnienie wszystkich wolnych i niedostępnych przestrzeni. Jest to jedna z wielu zalet tego systemu izolacji. Pianę PUR można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów budowlanych.

Piana poliuretanowa jest odporna na wiele stosowanych w budownictwie rozpuszczalników organicznych, nie obserwuje się w niej typowego dla styropianu efektu „zanikania” pod wpływem śladów rozpuszczalników lakierniczych lub substancji ropopochodnych. W przeciwieństwie do wełny mineralnej, piana PUR nie ulega filcowaniu pod wpływem zawilgocenia. Ponadto, jest nieszkodliwa dla środowiska i otoczenia, odporna na mróz, na zbutwienie, gnicie, jest pozbawiona zapachu i obojętna fizjologicznie. Technologia natrysku wykorzystuje sprężone powietrze atmosferyczne, dzięki czemu proces aplikacji eliminuje stosowanie gazów szkodliwych dla środowiska. Piana poliuretanowa umożliwia dyfuzję pary wodnej z pomieszczenia dając efekt „oddychania” przegrody.

Natryski izolacyjne mogą być stosowane na zewnątrz i od wewnątrz budynków. Izolacja od zewnątrz w połączeniu z powłoką przeciw promieniowaniu UV, stanowi jednocześnie hydroizolację. Zaaplikowana piana w krótkim czasie zwiększa objętość i utwardza się, ściśle przylegając do podłoża i wypełniając wszystkie szczeliny, nie ulegając przy tym zjawisku osuwania się lub filcowania. Zaletą piany poliuretanowej jest otrzymywanie jednorodnej, bezspoinowej powłoki, bezpośrednio w miejscu stosowania natrysku. Piana jest materiałem samo gasnącym i nierozprzestrzeniającym ognia. Jest materiałem odpornym na wiele rozpuszczalników organicznych stosowanych w budownictwie. Nie obserwuje się w niej typowego dla styropianu efektu „zanikania” pod wpływem śladów rozpuszczalników lakierniczych lub substancji ropopochodnych. Natrysk piany poliuretanowej metodą „in situ” na istniejące pokrycie dachowe eliminuje wszystkie nieszczelności przegród budowlanych. Technologia natrysku wykorzystuje sprężone powietrze atmosferyczne. Natryskowa piana poliuretanowa w porównaniu do innych znanych materiałów posiada najniższy współczynnik przewodzenia ciepła. Jest nieszkodliwa dla środowiska i otoczenia, odporna na mróz, na zbutwienie, gnicie, pozbawiona zapachu i nieszkodliwa fizjologicznie. Powłoka izolacyjna jest gotowa w kilka minut po zakończeniu aplikacji.

MARDECO specjalizuje się w wykonywaniu izolacji wszelkiego rodzaju obiektów w technologii natrysku piany poliuretanowej.

Pierwsze instalacje sztywnej natryskowej piany poliuretanowej sięgają lat 50-tych ubiegłego wieku i od tego czasu ten rodzaj izolacji okazał się najlepszym oraz najtrwalszym sposobem na docieplenia.

Stosowane przez nas materiały posiadają wszystkie wymagane Certyfikaty Instytutu Techniki Budowlanej oraz Atesty Państwowego Zakładu Higieny, których kopie są dostarczane Inwestorowi.

Pobierz aprobatę techniczną oraz atest higieniczny.

Zdobyte doświadczenie w tej branży przekłada sie na konkurencyjne ceny a także na najwyższy poziom wykonywanych przez nas prac. Wykonywane przez nas usługi zdobywają sobie coraz większe uznanie w Polsce jak i za granicą.

Nakładanie piany poliuretanowej wykonujemy przy użyciu specjalistycznego sprzętu - na miejsce wykonywanych prac przyjeżdża specjalistyczny samochód wyposażony we wszystkie niezbędne urządzenia. Izolacja stanowi ciągłą warstwę bez spoin, która jest warstwą gazoszczelną - bezwzględnie pozbawioną mostków termicznych - pozwala to np. wykonywać komory chłodnicze z kontrolowaną atmosferą do przechowywania owoców i warzyw. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż w produkcji każdej lodówki stosuje się izolację opartą na piance poliuretanowej, ponieważ tylko ona spełnia ostre wymagania higieniczne. W ogrodnictwie i hodowli uszczelnienie i ocieplenie hal magazynowych lub hodowlanych metodą natrysku piany poliuretanowej gwarantuje uzyskanie niskich kosztów hodowli. Sama aplikacja przebiega stosunkowo szybko oszczędzając Państwa czas i pieniądze. Szczegółowe informacje dotyczące systemu mającego mieć zastosowanie w konkretnym przypadku izolowanego obiektu przesyłamy wraz z ofertą. Dysponujemy kamerami termowizyjnymi, dzięki którym możemy ocenić obecny stan obiektu i przedstawić ofertę na jego izolację, a następnie po robotach dociepleniowych sprawdzić i pokazać Klientowi rezultaty naszych prac.

W pracach izolacyjnych używamy wyłącznie atestowanych surowców renomowanych firm. Rozwiązania, które stosujemy wypierają dotychczasowe sposoby dociepleń oparte na wełnie mineralnej i styropianie a powodem są doskonałe właściwości piany poliuretanowej:

 1. Piana poliuretanowa posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła - o połowę mniejszy od styropianu i wełny mineralnej. Nie nasiąka i nie jest higroskopijna tak jak wełna mineralna;
 2. Piana poliuretanowa posiada niezbędne atesty higieniczne oraz aprobaty techniczne;
 3. Piana poliuretanowa jest całkowicie odporna na agresywne środowisko chemiczne. Nie utlenia się w podwyższonej temperaturze i nie jest palna tak jak styropian;
 4. Pianę poliuretanową można stosować na wszystkie suche i oczyszczone podłoża typu: papa bitumiczna, eternit, beton, drewno, blacha itp.;
 5. Wzmacnia konstrukcję oraz idealnie przylega do większości materiałów takich jak: metal, drewno, beton, eternit;
 6. Piana jest aplikowana bezspoinowo a sposób aplikacji wyklucza powstawanie mostków termicznych;
 7. Pianka jest całkowicie obojętna chemicznie, nietoksyczna i bezwonna. Dlatego materiał ten używany jest w przemyśle spożywczym, może mieć bezpośredni kontakt z żywnością;
 8. Jako jedyny izolator zachowuje niezmienne parametry fizyczne w czasie;
 9. Zastosowanie Piany poliuretanowej eliminuje konieczność stosowania wszelkiego rodzaju membran i folii paroizolacyjnych;
 10. Piana jest odporna na działanie grzybów i pleśni;
 11. Odpowiedni dobór grubości warstwy piany wyklucza powstawanie tzw. punktu rosy;
 12. Deklarowany przez producenta systemu współczynnik przewodzenia ciepła sztywnej natryskowej piany poliuretanowej wynosi odpowiednio:

  • 0,020-0,024 [W/m²K] dla systemów izolacji wewnętrznej.
  • 0,024-0,030 [W/m²K] dla systemów izolacji zewnętrznej (izolacje dachów).

 13. Piana poliuretanowa z upływem czasu nie obwiesza się tak jak wełna mineralna;
 14. Piana poliuretanowa wykazuje najlepsze parametry użytkowe wśród materiałów termoizolacyjnych ( = 0,025 W/(m-K)). Dzięki temu by osiągnąć ten sam efekt ochrony cieplnej, można zastosować mniejszą w porównaniu z innymi izolatorami grubość poliuretanu;
 15. Stosowany przez nas system natrysku piany poliuretanowej posiada 15 lat gwarancji!!!

NOWELIZACJA PRZEPISÓW W PRAWIE BUDOWLANYM

Pragniemy również zwrócić Państwa uwagę na Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 listopada 2008 (Dz.U. z 2008r. Nr 201, poz 1238) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z tym Rozporządzeniem oraz późniejszymi zmianami wartość współczynnika przenikania ciepła U=1/R[W/(m²K)] została zaostrzona do wartości 0,25. Współczynnik ten charakteryzuje izolacyjność cieplną przegrody w ustalonych warunkach. W normach europejskich (PN – EN) współczynnik oznaczany jest literą „U” (dawniej oznaczany literą „k”). Parametr wyraża ilość ciepła przenikającą w warunkach ustalonych, przez 1 m² powierzchni przegrody w kierunku głównego strumienia ciepła (ściany, dachu, stropodachu, okna, drzwi). Wartości współczynników przenikania ciepła elementów obudowy nie mogą być wyższe od wartości dopuszczalnych w przepisach budowlanych. Według aktualnych wymagań najniższa wartość współczynnika przenikania ciepła w odniesieniu do dachów jest równa 0,25. Współczynnik przewodności cieplnej (λ) – jest wielkością fizyczną określającą zdolność do przewodzenia ciepła. Jest ona związana z masą objętościową oraz strukturą materiału.

Współczynnik przewodności cieplnej λ dla zastygłej piany poliuretanowej wynosi 0,02 –0,03 [W/(m²K)].

We wzorze na współczynnik przenikania ciepła U=1/R[W/(m²K)],  R jest oporem cieplnym i oblicza się go w następujący sposób:

R=d/ λ

d – grubość warstwy podawana w m;
λ - współczynnik przewodności cieplnej w [W/(m²K) ].

Zobacz przykład wyznaczania współczynnika przenikania ciepła.

Dla budynków energooszczędnych wartość tego współczynnika powinna wynosić maksymalnie 0,15. W budynkach mieszkalnych , użyteczności publicznych oraz produkcyjnych przegrody zewnętrzne należy projektować i wykonywać pod kątem osiągnięcia ich całkowitej szczelności na przenikanie powietrza. Poniżej przedstawiamy tabelę jak kształtowała się wartość współczynnika przenikania ciepła U = 1/R [W/(m²K)] na przestrzeni lat:

 

Okresy obowiązujące   Wartość współczynnika
U = 1/R [W/(m²K)]
Lata 60-te   0,87
Lata 70-te   0,70
Lata 80-te   0,45
rok 2004   0,30
rok 2008 i obecnie   0,25
obecnie domy oszczędne   0,20
Obecnie domy o niskim zapotrzebowaniu na energię   0,15
Obecnie domy pasywne   0,10