OCIEPLENIA BUDYNKÓW
IZOLACJE DACHOWE
DOCIEPLANIE PODDASZY
TERMOIZOLACJA
IZOLACJA AKUSTYCZNA
PIANA POLIURETANOWA

USŁUGI REMONTOWE

Pianka poliuretanowa:

Termoizolacja dla wtajemniczonych ?

Jeśli spytać napotkanego budowlańca (wiem, bo pytaliśmy), czym należy izolować, to odpowie "styropian lub wełna".

Pianka poliuretanowa jest w Polsce prawie zupełnie nieznana, a w budownictwie, mam wrażenie, stanowiąca technologię "kosmiczną". Tak można by sądzić po reakcjach naszych rozmówców. Po ekscytacji rozmową o piance poliuretanowej następuje zwykle rozmowa ze znajomym i... człowiek wraca "wyprostowany". Wiadomo: STYROPIAN ALBO WEŁNA !!! I BASTA.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat nowych alternatyw w technice ociepleń.

Jak zbudować energooszczędny dom ?

Koszty, możliwości, zyski

Każdy dom powinien być wygodny, ładny i ekonomiczny. A jeszcze lepiej, gdy – oprócz wymienionych zalet – zapewnia mieszkańcom przyjazny i zdrowy mikroklimat, jest bezpieczny oraz trwały, a zamiast niepotrzebnych wydatków gwarantuje oszczędności.

Warto więc zastanowić się nad energooszczędnością i dobrym ociepleniem domu – to od niego w znacznym stopniu zależą bowiem koszty eksploatacji – a dokładniej, decydujące o ich wysokości koszty ogrzewania.


Termorenowacja

Encyklopedia nowoczesnych izolacji.

Minęło siedemdziesiąt lat od wynalezienia poliuretanów. W porównaniu z innymi tworzywami, nie mają więc zbyt długiej historii. Poliuretany nie należą też do tworzyw masowych. Udział tworzyw poliuretanowych w ogólnej produkcji tworzyw sztucznych wynosi około 5%. Pomimo tego tworzywa poliuretanowe należą do tych materiałów, które w istotny sposób zmieniły jakość życia ludzkości. W stosunkowo krótkim czasie pojawiły się we wszystkich dziedzinach działalności człowieka, z powodzeniem zastępując deficytowe materiały naturalne, a nawet przewyższając je wieloma właściwościami użytkowymi.

Natryskowe pianki poliuretanowe

Podstawowe informacje

Pianka poliuretanowa jest zarówno materiałem termoizolacyjnym, jak również stanowi izolację akustyczną. Nanosi się ją metodą bezpośredniego natrysku na dowolne powierzchnie (blacha, dachówka, deskowanie, płyty drewnopochodne, styropian, papa, stal).

Natryśnięta pianka poliuretanowa natychmiast pęcznieje i utwardza się ściśle przylegając do podłoża i wchodząc we wszystkie szczeliny, przy tym nie ulega zjawisku osuwania się (filcowania). Dodatkowo wzmacnia sztywność konstrukcji szkieletowej i stanowi wygłuszenie. Pianka PUR ma dużą ilość zamkniętych komórek, co  oznacza, że nie nasiąka wodą i stanowi świetną izolację cieplną.

Przykład wyznaczania współczynnika przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła to bardzo ważny parametr przegród budowlanych - na jego podstawie można określić straty cieplne dla danej przegrody. Wartość współczynnika zależy od rodzaju i grubości materiału, z którego wykonane są ściany, ale także od charakteru przegrody. W artykule zajmiemy się ścianą zewnętrzną nie stykającą się z gruntem.

Aby wyznaczyć  współczynnik przenikania ciepła, trzeba znać współczynniki przewodności cieplnej dla materiałów tworzących ścianę oraz dla warstw ocieplających, a także grubości poszczególnych warstw. Współczynnik przewodności cieplnej jest oznaczony jako λ (lambda), a jego jednostką jest W/(m²K).

Izolacja poddaszy - dach skośny

Pianka poliuretanowa w idealny sposób wycisza oraz izoluje poddasza użytkowe. Aplikacja przeprowadzana jest od wewnątrz przed montażem płyt kartonowo-gipsowych. Pianka poliuretanowa po naniesieniu na powierzchnię, w ciągu kilku sekund zwiększa swoją objętość 100 – krotnie. Dzięki temu możliwe jest idealne wypełnianie miejsc trudnodostępnych szczególnie na poddaszach, np. w miejscach wsparcia dachu na ścianie kolankowej, lub w innych trudnodostępnych miejscach dachów o skomplikowanej konstrukcji.


Dach płaski - renowacja

Pianka poliuretanowa przebojem wypiera tradycyjne metody termoizolacji oraz hydroizolacji dachów płaskich. Przy aplikacjach na stropodachy zbędne jest usuwanie i utylizacja starego poszycia - przyczepność do podłoża z papy jest większa > 150 kPa. Wytrzymałość na ściskanie rzędu 350 kPa, umożliwia swobodne chodzenie po powierzchni bez obaw przed uszkodzeniem. Ponieważ pianka poliuretanowa nie jest odporna na działanie promieni UV, niezbędne jest zabezpieczenie jej warstwą specjalnego lakieru. Lakier po wyschnięciu zachowuje własności elastyczne i w przypadku dylatacji dachu zachowuje szczelność powierzchni.


Dach płaski z wpustem

Piana poliuretanowa stanowi jednorodną powłokę bez połączeń technologicznych, mogących wpływać niekorzystnie na szczelność pokrycia. Piana poliuretanowa będąca znakomitym izolatorem cieplnym, pokryta specjalną powłoką malarską chroniącą ją przed promieniami UV, stanowi skuteczną barierę nie tylko przed wodą, ale również przed nagrzewaniem pokrycia dachowego promieniami słonecznymi. Dzięki aplikacji piany poliuretanowej można często wyeliminować obróbki blacharskie wokół wpustów. Należy zwrócić także uwagę na to, iż pianka poliuretanowa jest wyjątkowo lekkim materiałem budowlanym, zatem w minimalny sposób obciąża konstrukcję nośną.

Dobrze wykonane pokrycie dachowe poprzez natrysk pianki poliuretanowej, eliminuje całkowicie konieczność wykonywania obróbek blacharskich murków ogniowych, kominów oraz przejść dachowych. Z uwagi na swoją elastyczność doskonale nadaje się do krycia dachów z dylatacjami. Z uwagi na sposób aplikacji systemu, brak odpadów, zastosowane komponenty i wykonywanie izolacji bezpośrednio na budowie, należy uznać, iż system izolacji za pomocą natryskowych pian poliuretanowych jest najbardziej ekologicznym produktem na rynku.
Dach płaski z attyką

Wykonanie poprawnej renowacji dachu metodami klasycznymi jest bardzo pracochłonne, a w przypadku, gdy należy również usunąć stare pokrycie, przygotować podłoże i wykonać nową izolację termiczną, cała operacja staje się pracochłonna i ekonomicznie nieopłacalna. Dzięki najnowszej technologii natrysku sztywnej piany poliuretanowej pojawiła się możliwość wykonania przez MARDECO renowacji powierzchni dachowych w ciągu bardzo krótkiego czasu i po wyjątkowo atrakcyjnych cenach.
Izolacja ścian szkieletowych

Doskonałe właściwości dźwiękoszczelne pianki poliuretanowej sprawiają, iż nadaje się ona jak żaden inny materiał do wypełniania przestrzeni w ścianie szkieletowej. Najważniejszą cechą przy zastosowaniu tej metody jest zapewnienie szczelności natryskiwanej konstrukcji. Pianka poliuretanowa poprzez wypełnienie, nie opada pod wpływem grawitacji, zbędne jest jej mocowanie, co znacznie skraca czas wykonania izolacji akustycznej oraz termoizolacji. Dodatkowo, wysoka lepkość w chwili natrysku, spaja poszczególne elementy konstrukcji, wzmacniając i usztywniając je.Warstwa izolacji pod podłogą drewnianą między legarami

Pianka poliuretanowa jest materiałem samogasnącym i nierozprzestrzeniającym ognia. Jest materiałem odpornym na wiele rozpuszczalników organicznych stosowanych w budownictwie. W związku z tym, że jest nieszkodliwa dla środowiska i otoczenia, odporna na mróz, na zbutwienie, gnicie, jest pozbawiona zapachu i obojętna fizjologicznie, wyjątkowo dobrze sprawdza się jako materiał izolacyjny pod podłogą drewnianą miedzy legarami.

Warstwa izolacji pod wylewką betonową

Pianka poliuretanowa ze względu na wyjątkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła, λ=0,02 [W/(m²K)], najlepiej spełnia funkcję izolacji termicznej pod wylewką betonową. Jej niski współczynnik przenikania ciepła U minimalizuje straty energii zastosowanego ogrzewania podłogowego. Jednolita warstwa izolacji eliminuje wszelkie mosty termiczne, powodujące istotne straty ciepła. W budowie domu energooszczędnego, technologia aplikacji piany poliuretanowej jest nie tylko oszczędnością, ale przede wszystkim troską o środowisko naturalne.